Cukrovka je nevyliečiteľné ochorenie, pri ktorom pankreas neprodukuje inzulín, a preto ho treba telu dodávať iným spôsobom. V momente, keď ľudské telo spracúva glukózu, je k tomu potrebný aj inzulín, aby nedochádzalo k zvýšeniu hladiny glukózy v krvi, čo má negatívne účinky na ľudské zdravie. Existujú dva typy cukrovky, ktoré sa od seba líšia.
Ak sa u niekoho vyvinie cukrovka, existujú dva typy, ktoré sa líšia tým, koľko inzulínu človek potrebuje a ako sa jeho choroba lieči. Diabetici 1. typu si musia niekoľkokrát denne pichať do tela inzulín, pretože ich pankreas neprodukuje žiadny inzulín. Hladina glukózy v krvi (glykémia) sa im musí merať najmenej 5-krát denne. Tento typ cukrovky je väčšinou dedičný a u mnohých ľudí sa vyvinie už v detstve. Liečba cukrovky 1. typu je trochu komplikovanejšia a u niektorých ľudí spočiatku dokonca reštriktívna.
Cukrovka 2. typu sa vyskytuje predovšetkým u ľudí s obezitou, nesprávnym životným štýlom alebo v neskorom veku. Pankreas pacientov s cukrovkou 2. typu buď neprodukuje dostatok inzulínu, alebo ich telo inzulín nevyužíva správne. Týmto diabetikom sa predpisujú lieky (perorálne antidiabetiká) a potom inzulín, ak ten nezaberie. V mnohých prípadoch pomôže upraviť si stravu, pridať do svojho života viac pohybu a začať žiť zdravšie.
Ak je hladina cukru (glukózy) v krvi vyššia, vaše obličky sa budú snažiť odfiltrovať prebytok a vy budete častejšie chodiť na toaletu. Neustálym chodením na toaletu sa zvyšuje dehydratácia a z tohto dôvodu budete veľmi smädní. Dehydratácia spôsobuje nielen smäd a sucho v ústach, ale aj suchú pokožku. Z tohto dôvodu môžete zaznamenať aj suchú a svrbiacu pokožku.
Niektorí ľudia budú veľmi radi, keď váha začne ukazovať nižšie číslo. Ak však úbytok hmotnosti sprevádza častá únava a slabosť, vaše zdravie je pravdepodobne ohrozené a môže to byť znakom toho, že ste chorí. K úbytku hmotnosti dochádza predovšetkým u ľudí s cukrovkou 2. typu. Ak nemáte v tele dostatok inzulínu, vaše telo nedokáže správne spracovať glukózu a môžete sa cítiť unavení.
Každý má z času na čas hlad, ale ak ste práve jedli a stále cítite hlad, môžete mať aj hyperglykémiu (vysokú hladinu cukru/glukózy v krvi). Vzhľadom na to, že glukóza sa nedostala do buniek, ale len do krvi, môžu mať pacienti s diabetom pocit hladu aj po jedle.
Je všeobecne známe, že vysoká hladina cukru v krvi poškodzuje nervy a cievy. Z tohto dôvodu majú diabetici často problémy s hojením rán. Tie sa hojia mnohonásobne dlhšie ako u zdravého človeka a často hrozí riziko infekcie alebo infikovania. Ak sa diabetikovi vytvorí rana, musí si ju často čistiť, sledovať a dbať na to, aby sa čo najrýchlejšie zahojila.
Hoci je cukrovka nevyliečiteľná, v súčasnosti sa s ňou dá žiť úplne normálne. V súčasnosti existuje mnoho pomôcok a inovácií, ktoré uľahčujú liečbu. Je však dôležité, aby si diabetik včas uvedomil, že najdôležitejším krokom je udržiavanie správnej hladiny glukózy v krvi. Len tak sa dá predísť komplikáciám spojeným s neliečenou alebo zle liečenou cukrovkou.