Niektorí ľudia nemajú radi jeseň, pretože im v záhrade nekvitne toľko kvetov, nemôžu tráviť slnečné dni vonku a začína byť chladno. Ak sa však týmto okolnostiam prispôsobia, zaobstarajú si do záhrady rastliny, ktoré kvitnú na jeseň, a kúpia si teplejšie oblečenie, môžu stráviť vonku o niekoľko dní viac a relaxovať v záhrade. Počas oddychu sa môžu starať aj o záhradu, aby prežila zimu, zazimovať kvety a urobiť niekoľko ďalších vecí, ktoré im na jar uberú prácu.
Trávnik je pre niektorých ľudí veľmi dôležitou súčasťou záhrady a starajú sa oň, aby bol reprezentatívny. Niektorí ľudia však považujú trávnik za nevyhnutnú súčasť záhrady a neradi ho kosia. Či už patríte do prvej alebo druhej skupiny, mali by ste vedieť, kedy trávnik pokosiť naposledy. Počas septembra budete pravdepodobne ešte môcť kosiť trávnik tak, ako ste zvyknutí.
Akonáhle však denné teploty klesnú pod 7 °C, mali by ste s kosením prestať. Je pravdepodobné, že čoskoro prídu ešte nižšie teploty, ktoré by mohli váš trávnik poškodiť. Keď ho pokosíte naposledy, môžete do neho vhodiť kompost, ktorý ste predtým prehodili cez sito. Dodáte mu tak trochu viac sily, aby zimu prežil bez poškodenia.
Každý záhradkár vie, že ak sa lístie ponechá na zemi dlhší čas, na trávniku sa pravdepodobne vytvorí pleseň, ktorej sa ťažko zbavuje. Ak sa chcete vyhnúť tejto skúsenosti, pravidelne zhrabujte opadané lístie. V súčasnosti existujú pomocníci, ktorí vám pomôžu zbierať lístie, takže sa nemusíte dotknúť hrablí. Ide o elektrické vysávače a fukáre na lístie. S týmito nástrojmi môžu pracovať ženy aj muži.
Nikto pravdepodobne nechce mať na záhone burinu. To isté platí pre burinu v trávniku a bodliaky, ktoré sa môžu veľmi rýchlo rozmnožiť v celej záhrade. Ak nechcete na jar preorávať celú záhradu alebo tráviť hodiny odstraňovaním buriny, odstráňte ju celú na jeseň. Potom nebudete musieť na jar odstraňovať žiadnu burinu a je veľmi pravdepodobné, že nová burina sa neskôr objaví v oveľa menšom počte.
Ak ste na jar nestihli vysadiť žiadne rastliny, jeseň je vašou druhou šancou. Počas jesene sú časté dažde, je vlhko a pôda nie je suchá. Tieto podmienky sú ideálne na zakorenenie nových rastlín. Pri sadení nezabudnite vždy urobiť o niečo väčšie otvory. Na dno dajte kompost, rozpustné hnojivo alebo kvalitnú zeminu a potom rastlinu dostatočne zalejte. Po vysadení zalievajte rastlinu každý deň, keď neprší. Do zimy bude mať čas zakoreniť sa a nemala by zamrznúť.
Niektoré rastliny potrebujú začiatkom jesene prerezávať, aby sa im darilo alebo aby prežili zimu. Príkladom sú ruže, ktoré si vyžadujú prerezávanie, aby dobre prezimovali. Niektoré rastliny sa strihajú aj preto, aby ste ich vytvarovali podľa svojich predstáv, aby stihli pred zimou dorásť, aby nezamrzli. Zistite teda, ktoré rastliny vo vašej záhrade potrebujú jesenné prerezávanie, a potom sa pustite do práce.
Môže sa zdať zvláštne, že by ste mali záhradu zalievať na jeseň alebo v zime. Ak ste to doteraz nerobili, odteraz môžete svojim rastlinám výrazne pomôcť. Počas jesene a zimy rastliny stále odparujú vodu. Keďže je však pôda počas väčšiny zimných dní zamrznutá, rastliny nemajú ako prijímať vodu. Zamerajte sa na zalievanie počas dní, keď neprší/sneží a teploty sú vyššie ako 4 °C. Vtedy môžete popoludní zalievať rastliny, ktoré sú stále zelené. Suché zimy môžu rastlinám uškodiť, preto ich týmto ošetrením môžete zachrániť.